Читалище-паметник „Отец Паисий-1859” гр. Самоков
Състави за любителско художествено творчество и школи по изкуствата
Към днешна дата в читалище-паметник „Отец Паисий-1859г.“ има дванадесет работещи творчески колектива, с чиито множество изяви и успехи се гордеем.
ВИС „ЛУННИ ЛЪЧИ” с художествен ръководител Цветан Ангелов.
Съставът съществува от 15 години. В него има пет инструменталисти и двама солисти
. Многобройни са участията на групата в музикалния живот на град Самоков и във фестивали за стари градски песни, където се представят на високо и достойно ниво. Спечелили са много престижни награди.
Репертоарът на състава е изключително богат, аранжиментите направени специално за две китари, две мандолини и акордеон, придават на песните различно,интересно звучене и излъчване.
Вокално трио „Дилижанс” с художествен ръководител
Димчо Тосков
Една изключително атрактивна група, чиито репертоар е много разнообразен и обхваща песни от стара градска, забавна и шлагерна музика.
Групата участва в многобройни концертни изяви и фестивали в град Самоков и цялата страна страната.
Всички техни изяви са увенчани с престижни награди и много аплодисменти.
ДВГ ”Самокови” с художествен ръководител Деница Михайлова.
Имат изградени репертоари и готовност за участия и самостоятелни концерти. Вземат участие и успешно се представят на фестивали.
Литературен клуб „Димчо Дебелянов“
ръководител Иван Ненов.
Тук можем да отбележим, че мерило за дейността на един литературен клуб е участието на неговите членове в периодичния печат издаването на книги, организиране и участия в литературни четения.
Театрален състав и мадежка театрална студия под ръководството на Васил Михайлов.
Състав, който работи организирано и се представя чудесно, както на самоковска сцена, така и на фестивали в страната.
Хор „Рилска песен” с диригент Борис Георгиев.
Успешно възстановеният хор „Рилска песен” вече наброява 40 хориста, с диригент и корепетитор Борис Георгиев. За хор „Рилска песен“ 2014 година носи със себе си юбилейната му сто годишна история! Съставът участва в концерти и мероприятия организирани от читалището и община Самоков. Провежда срещи и съвместни концерти с хорови колективи от други градове.
Школа по танцово изкуство с преподавател Ралица Стоянова.
Това е една от най-дългогодишните детски школи към читалището. Много от възпитаниците, продължават развитието си в танцовото изкуство и творят в страната и чужбина.Многобройните концерти, спектакли и призови места на фестивали са видимият резултат от любовта на децата към танца и балетa
Школа по акордеон с преподавател Георги Машов.
Талантливите деца от школата се представят отлично на наша и чужда сцена, показвайки завидни умения.
Школа по пиано с преподавател Борис Георгиев
Децата се обучават професионално в солфеж и пиано, а напредъкът на учениците е безспорно доказан.
Школа по изобразително изкуство „Захари Зограф” с художествен ръководител Пенка Боянова.
Децата в школата са организирани в няколко групи-според възрастта. С тях се работи в няколко насоки-участие в регионални,национални, международни и световни конкурси. Обучение и овладяване на определени знания в областта на изящното и приложно изкуство .
Клас китара – преподавател Георги Лазаров
В началото на творческият сезон 2017-2018г. към читалището се сформира клас за обучение по китара.
С младежки ентусиазъм Георги Лазаров обучава своите ученици и ги подготвя за голямата сцена.
Читалището е в договорни отношения с Фолклорен танцов ансамбъл „Самоков” с ръководител Борислав Искрев
Съставите и школите към читалището, работят планирано по историческият и културен календар за всяка година и отбелязват всеки празник, годишнина и събитие съответно с организирани концерти, изложби, литературни четения , театрални и танцови постановки, детски карнавали, конкурси и възстановяване на ритуали.
Традиционни фестивали, които се провеждат в читалище-паметник „Отец Паисий-1859г.”:
В началото на октомври 2012г. бе открит Първи национален фестивал на старата градска песен „Самоков 2012г., а последната седмица- Първия Национален фестивал на любителските театри „Театър без граници”.
Двата фестивала добиха популярност и се установиха,като престижни и добре организирани. С всяка изминала година заявилите участие стават все повече. На шестото издание през 2017г. -на фестивала на старата градска песен взеха участие 48 състава и индивидуални изпълнители, а на любителските театри , селекционната комисия допусна 20 постановки за участие